Black Friday swoje początki zawdzięcza amerykańskiemu zwyczajowi organizowania wyprzedaży po święcie dziękczynienia. Czarny piątek rozpoczyna sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początków XXI wieku został nagłośniony ze względów komercyjnych przez wiele innych krajów, niekiedy zapominając całkowicie o pierwotnej idei. Czy w Polsce ten zwyczaj przyjął się w pełni, odzwierciedlając jego sens? Wiele firm wcześniej celowo zawyża cenę, by następnie podczas Black Friday ogłosić rzekomą promocję. Choć warto zaznaczyć, że niekiedy idzie upolować coś naprawdę wartościowego w bardzo atrakcyjnej cenie.

Firmy usługowe często podczas Black Friday obniżają ceny swoich usług i tym samym zyskują całe grono Klientów, którzy chcą skorzystać z promocji. Takim sposobem przedsiębiorstwa np. zajmujące się alpinizmem przemysłowym, malowaniem elewacji, czyszczeniem powierzchni szklanych na wysokościach wypełniają swoje kalendarze zleceń na długie miesiące do przodu. To bardzo korzystne rozwiązanie, które zachęca Odbiorców do skorzystania z usług danej firmy. Firmy produkcyjne sezonowe, które w zimie mogą mieć przestoje, bardzo często udzielają rabatów na swoje usługi i dzięki temu zapewniają sobie ciągłość produkcji pomimo mniejszego zainteresowania usługami [rock stal]. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją garaży blaszanych, bram garażowych, wiat blaszanych czy kojców dla psów. 

Wiele firm i sklepów internetowych, które zajmują się sprzedażą m.in. lamp solnych czy biżuterii damskiej korzysta w tym czasie z porad prawnych, by poprawnie skonstruować i dopracować wszelkie promocje oraz konkursy związane z Black Friday czy Black Week. Odpowiedzialne przedsiębiorstwa dbają, aby każde ich działanie było w pełni legalne i dopracowane. To bardzo ważne, by świadomie organizować takie lub podobne wydarzenia. Kancelaria prawna w tej kwestii sprawdzi się doskonale i pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Black Friday czy Black Weekend w Polsce traktowane są wyłącznie jako komercyjne wydarzenie, które ma za zadanie zwiększyć sprzedaż produktów lub usług. Część firm celowo podnosi ceny przed tymi wydarzeniami, ale mimo to można natrafić na wymarzone perełki w bardzo przystępnych cenach.